Header2.png

VikiSosyalizm'den Bildirimler Alabilirsiniz!
Bunun için sağ alt köşedeki kırmızı beyaz çan sembolüne tıklayınız

Seyfi Cengiz

VikiSosyalizm sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Seyfi Cengiz

Seyfi Cengiz, (d. 1949) Zaza yazar ve devrimci

Yaşamı

Seyfi Cengiz, 1949 yılında Dersim'in Xeçe (Hıç) köyünde doğdu. Tunceli Yapı Sanat Enstitüsü’nü bitirdi. Ardından üniversiteye giderek İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi'nden mezun oldu. Ayrıca İnşaat Mühendisi olarak Tunceli YSE Müdürlüğü ‘nde bir süre çalıştı.

1968 yılındaki olaylara katıldı. Bu yıllarda Fransa'da Mayıs-Haziran olay­ları, Prag Baharı, Vietnam Savaşı, ABD'deki siyahilerin isyanı, Türkiye‘de öğrenci, ay­dın ve işçi hareketleri, gerçekleşen Doğu Mitingleri ve Kürt halkında somutlaşan ulusal uyanış vardır. Cengiz, 1967 Tunceli mitinginde bulunmuş, ardından Pir Sultan Abdal oyunuyla patlak veren olayla­rı yaşamıştır. İstanbul’da, Dev-Genç etkinliklerine katılmış, Kanlı Pazar ve 15-16 Ha­ziran Olayları'nı bizzat yaşamıştır.

1974 sonrasında Kurtuluş Hareketi'nin oluşumuna katıldı. İlk defa yazarlığa bu dergide başlayarak, çeşitli sayılarda Kürt sorununu tartıştı. Kürt sorunu etrafında be­liren görüş ayrılıkları nedeniyle 1978 yılında Kurtuluş Hareketi’tan ayrıldı ve Tekoşin adlı bir hareket kurdu ve aynı isimle bir dergi çıkardı.

Ardından yurt dışına çıkan Cengiz önce Suriye'ye, daha sonra İsveç'e gitti. 12 Eylül Darbesi sonrasında Suriye’ye sığınan Kürt grupları (Ala Rızgari, KUK, TKSP ve PKK) kendi aralarında ‘Güç ve Eylem Birliği’ platformu kurmuşlardır. Fakat Kürt haraketiyle ilişkisi, taktiklerine dönük eleştiriler ve özellikle de Dersim ve Zaza Sorunu’nu gündeme getirişi nedeniyle koptu. Ardından Londra'ya gitti. 1985'ten beri Londra'da yaşayan Cengiz 1988 ‘Sosyalist İş­çi Hareketleri’ başlıklı bir kitap yazmış ve ‘Dynamies Of The Kürdish And Kırmanc Problems in Anatolli’ başlığı altında İngilizce olarak yayınlanmıştır. [1]

Ayrıca bakınız

Kaynakça