Header2.png

VikiSosyalizm'in resmî F icon.png Facebook ve Twitter.png Twitter hesapları artık aktif!
Takip edin, abone olun, beğenin, paylaşın.

Ana Sayfa

VikiSosyalizm sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
VikiSosyalizm'e hoşgeldiniz,
VikiSosyalizm Türkçe'de 2.742 madde bulunmaktadır.

Haftanın Seçkin Maddesi

Kemal Pir, (d. 1952, Gümüşhane - ö. 7 Eylül 1982, Diyarbakır), Kürdistan İşçi Partisi'nin (PKK) ilk kadrolarından, iki defa cezaevinden firar etmiş, Ortadoğu'da gerilla kamplarında eğitim alan, Türk enternasyonalist devrimci. Lakabı Laz Kemal dir.

1952 yılında Gümüşhane'nin Torul ilçesine bağlı Güzeloluk köyünde doğdu. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi'nde okudu. 1974'te Ankara Demokratik Yüksek Öğrenim Kültür Derneği'nde Abdullah Öcalan ile tanıştı. Kürdistan İşçi Partisi'nin "ideolojik, siyasal" ve "toparlayıcı" bir akım olarak gören Pir, 1976'da örgüte kesin olarak katılmaya karar verdi.

Kemal Pir, kısa zamanda egemen sınıfların hedefi haline gelmiştir. Yine temsil ettiği enternasyonalizm ve ulusal kurtuluş savaşçılığı gibi özelliklerden ötürü, sosyal-şovenler ve Kürt küçük burjuva milliyetçilerinin de hedefi olmuştur. Devamı...

Günün Şarkısı

Haftanın Kitabı

Alan Woods - Marksizm Ve Din, Alan Woods'un marksizm ve din arasındaki ilişkiyi incelediği eserdir. (Yayınlanma: Londra, 21 Temmuz 2001)

Marksistlerin amacı toplumun sosyalist dönüşümü için ulusal ve uluslararası ölçekte mücadele vermektir. Bizler, kapitalizmin uzun zaman önce tarihsel olarak ömrünü tükettiğine ve korkunç derecede baskıcı, adaletsiz ve insanlık dışı bir sisteme dönüştüğüne inanıyoruz. Sömürünün sona ermesi ve akılcı ve demokratik bir üretim planına dayanan uyumlu bir sosyalist dünya düzeninin yaratılması, kadın ve erkeklerin birbirleriyle insani ilişkiler kuracakları yeni ve daha yüksek bir toplum biçiminin yaratılmasında ilk adım olacaktır.

Devamı...

Haftanın Filmi/Belgeseli

"YPJ Direnişi belgeseli"
"YPJ Direnişi belgeseli"

"YPJ Direnişi belgeseli", Rojava Devrimi'ndin ardından Kürt kadınlarının direnişini anlatan, Avustralyalı kadın gazeteci Gareth Harvey'in çektiği belgeseldir.

Tek bölüm: İzle

Sosyalizm

Tarihte bugün

Olaylar
"Hula hoop" çeviren çocuklar
  • 1958 - İstanbul sokaklarında "hula-hoop" çevirmek yasaklandı.
  • 1961 - MGK Başbakan İsmet İnönü'nün başkanlığında ilk toplantısını yaptı.
  • 1979 - İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Cavit Orhan Tütengil faşistlerce katledildi. Olay yerine "Anti Terör Birliği" imzalı bir bildiri bırakıldı.
  • 1996 - TBMM'de harçları protesto etmek için pankart açan öğrencilerin yargılanması sona erdi; gençler toplam 96 yıla mahkûm oldular.

Doğumlar

Ölümler

Cavit Orhan Tütengil

Bunları biliyor musunuz?

  • Rojava Devrimi'nin ardından 3 kanton oluştuğunu, bunlardan 21 Ocak’ta Cezîrê, 27’de Kobanê ve 29’un da ise Efrîn meclis ve meclis başkanlarını ilan ettiğini...
  • Ruhi Su'nun , yakalandığı kemik iliği kanseri hastalığının tedavisi için yurt dışına çıkmak istediğini,fakat 12 Eylül Darbesi yönetiminin pasaport vermemesi nedeniyle yaşamını yitirdiğini...
  • Aynı zamanda bir süfrajet olan Constance Markievicz'in 1916’daki Paskalya Ayaklanması dâhil, İrlanda’nın bağımsızlığı için yürütülen birçok mücadelenin içinde yer aldığını, ayaklanma sonrasında hücre cezasına çarptırılan yetmiş kişi arasında tek kadının o olduğunu, ölüm cezası aldığını ancak ""kadın olduğu"" için affedildiğini ve dünyada devlet bakanı (İrlanda Cumhuriyeti Çalışma Bakanlığı, 1919–1922) olarak görev yapan ilk kadınlardan biri olduğunu...
  • Günümüzde güncel olarak kullanılan internetin, 1960 yılında ABD'nin kendi savunma sistemini güçlendirmek amacıyla hataya dayanıklı, sağlam ve özel bir bilgisayar ağı için yaptığı araştırmalara dayandığını...
  • Sovyet sosyalist gerçekçi ressam Vladimir Aleksandroviç Serov'un Sovyetler Birliği'ni anlatan birçok eseri olduğunu ve ülkesinde bir çok ödül aldığını..

Geliştirilmesi Gereken Konular

"http://wikisosyalizm.org/index.php?title=Ana_Sayfa&oldid=31589" adresinden alındı.